Po wypędzeniu Niemców w 1945 roku działalność orkiestry ponownie reaktywowano.

Na pierwszy występ odrodzonej orkiestry, który odbył się w dniu 15 lutego 1945 roku na Placu Świętej Anny z okazji Konferencji Wielkiej Trójki przybyły władze miejscowe, mieszkańcy Brzezin i okolic.

Dyrygentem wówczas zostaje druh Stefan Sobieszek (piastuje tą funkcję do 1950 roku), a szkoleniem zajmuje się ponownie niestrudzony druh Mieczysław Królikowski.

W celu pozyskania nowych instrumentów i remontu posiadanych członkowie orkiestry organizują zabawy i koncerty na ten cel.

W roku 1963 orkiestra bierze udział w konkursie Orkiestr Strażackich dla województwa łódzkiego, w którym zajmuje I miejsce w grupie z przewagą młodzieży. Jest to dla niej zaszczytne miejsce uzyskane dzięki systematycznej pracy ogółu instrumentalistów na czele z ich dyrygentem Mieczysławem Królikowskim.

Do osiągnięć orkiestry należy zaliczyć fakt, iż biorąc udział w nieomal wszystkich Przeglądach Strażackich Orkiestr Dętych (na szczeblu wojewódzkim) – osiąga dobre wyniki.

Wszyscy członkowie orkiestry to wychowankowie jej długoletniego szkoleniowca i dyrygenta druha Mieczysława Królikowskiego.

W latach 1979 – 1980 orkiestra brzezińska przechodzi „kryzys” w swej działalności. Kryzys jest spowodowany kilkoma zasadniczymi przyczynami, z których na pierwszy plan wybija się brak chętnych do nauki gry na instrumentach dętych wśród młodzieży, odejście do wojska członków orkiestry.

Część członków zmienia stan cywilny i wyprowadza się z Brzezin.

Starzy zasłużeniu członkowie orkiestry z uwagi na swój stan zdrowia i podeszły wiek nie mogą już grać na instrumentach.

Niestrudzony jak zwykle nasz druh Mieczysław Królikowski wraz z członkiem Zarządu pobliskiej jednostki straży OSP Przecław – Janem Jóźwikiem organizują nabór do nauki gry wśród młodzieży z tej miejscowości. Trzeba tutaj nadmienić, że Jan Krakowiak posiadający duży autorytet i zmysł organizacyjny, a ponadto zwolennik muzykowania wszystkie swe siły poświęca temu celowi.

On sam mimo nie tak młodego wieku podejmuje się gry na klarnecie dając tym samym przykład dla młodszych. Odbywają się ogólne próby w Brzezinach, a szkolenie indywidualne na miejscu w strażnicy OSP Przecław. Na efekt tej pracy nie trzeba było długo czekać. Młodzi adepci zasilają szeregi naszej orkiestry, która już trudne w swej działalności czasy ma pozą sobą. Wspomnieć należy, że do roku 2006 orkiestra składa się z członków OSP Brzeziny, OSP Przecław oraz OSP Helenów.

Na Jubileusz 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach, który był uroczyście obchodzony w 1997 roku dyrygent wraz ze swym synem Jerzym Królikowskim opracowali marsza, któremu nadano tytuł „Stulecie OSP”. Orkiestra zagrała go w dniu Walnego Zebrania członków OSP 15 marca 1997 roku. Marsz ten wzbudził uznanie wszystkich obecnych.


Orkiestra cieszy się dużym zaufaniem miejscowego społeczeństwa dlatego też nie mogła nie poprzeć słusznego protestu w sprawie nie utworzenia powiatu brzezińskiego z siedzibą w Brzezinach. Czynnie włączyła się w nurt organizowanych przez Komitet Protestacyjny manifestacji. W dniu 9 listopada 1998 roku uczestniczy w manifestacji przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.
