102. Rocznica Bitwy Warszawskiej

Bitwa warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą) – bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata.

Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Źródło: http://www.bitwawarszawska.pl/130-bitwa_warszawska

Dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Wojska Polskiego, z tej okazji Orkiestra Dęta OSP Brzeziny wraz z Orkiestrą Dętą ze Szczawina działającą pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej pod buławą kapelmistrza Radosława Szymczyka wzięła udział w Uroczystościach w Brzezinach oraz w Białej.